Jak przygotować się do badania USG?
Badanie należy wykonywać na czczo.
- Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody niewielką ilość, małymi porcjami starając się przy tym unikać nadmiernego połykania powietrza,
- Nie należy też żuć gumy ani palić papierosów,
- Pacjenci przyjmujący leki – powinni leki przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem,
- W godzinach popołudniowych/wieczornych w dzień poprzedzający badanie należy unikać pokarmów i płynów wzdymających, napojów gazowanych, jogurtów, itp.
- Pacjenci z tendencją do wzdęć – poza w/w zaleceniami, powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem,
- W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować Simetigast Forte 1 kapsułkę wieczorem i 1 kapsułkę rano w dniu badania lub Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek (środek odgazowujący – dostępny w aptece bez recepty).
Badanie USG układu moczowego
Badanie USG układu moczowego obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego. Ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu.
- Pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów.
Dzięki wypełnionemu pęcherzowi można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian. Pozwala to również ocenić prostatę – w przeciwnym wypadku gruczoł ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy lub wyniki innych badan dotyczących tego problemu.